Z okazji Europejskiego Dnia Języków, który odbył się 26 września, zorganizowano dla naszych uczniów dzień integracji wokół aktualnego tematu: Puchar Świata w rugby. W środę 27 września wszystkie klasy gimnazjum i liceum oraz trzy klasy CM2 z Sadyby spotkały się na Saskiej Kępie na dniu sportu i spotkań zespołowych. W programie: śpiewanie, różne warsztaty sportowe, warsztaty naukowe i językowe, a także wielki przyjazny piknik.
Od września tego roku, we Francji odbywa się ważne wydarzenie sportowe: Puchar Świata w rugby 2023. Aby zbiec się z tym wydarzeniem oraz z Europejskim Dniem Języków, w środę 27 września zorganizowano dzień integracyjny dla naszych uczniów. Za namową Isabelle Godard, nauczycielki języka hiszpańskiego na Saskiej Kępie, wszystkie nasze klasy CM2, a także wszystkie klasy gimnazjum i liceum spotkały się na Saskiej Kępie, w sumie ponad 400 uczniów.
Dla zespołu LFV inicjatywa ta miała dwojaki cel: zapoznanie naszych uczniów z klasy CM2 z terenem szkoły przed ich przejściem do klasy 6ème w przyszłym roku, a także nawiązanie pierwszego kontaktu między kampusami z Sadyby i z Saskiej Kępy.
Po stworzeniu 40 zespołów składających się z 10-11 uczniów z klas od CM2 do Terminale, którzy mieli pracować razem przez cały dzień, dzień oficjalnie rozpoczął się o 9:30. Pod przewodnictwem Haliny Sroki-Wójcik nasi uczniowie zaśpiewali hymny 5 różnych krajów w językach obcych:
- Nowa Zelandia: klasy 4ème i 3ème
- Włochy: klasy 6ème i 5ème
- Chile: Antonia Woroszylska z klasy TA
- RPA: Luis Bandeira de Mello z klasy TA
- Francja: Wszyscy uczniowie
Od 9.45 do 16.15 grupy zostały zaproszone do wzięcia udziału w różnych warsztatach związanych z dwoma głównymi tematami dnia. Nasi uczniowie mogli na przykład :
- Dowiedzieć się o dwóch technikach rugby: dropach i podaniach;
- Zlokalizować na mapie 20 krajów biorących udział w Pucharze Świata w rugby i języki, którymi się posługują;
- Skojarzyć hymny z różnymi narodami biorącymi udział w zawodach;
- Przedstawić w 5 językach zawodnika wybrany losowo;
- A także nauczyć jak liczyć wynik w rugby.
Po wspólnym pikniku na terenie Saskiej Kępy, o godzinie 13.45 rozpoczął się najważniejszy punkt dnia – wszystkie grupy uczniów stworzyły choreografię Haka. Ten słynny rytualny taniec śpiewany jest praktykowany przez Maorysów, a w szczególności przez zawodników reprezentacji Nowej Zelandii w rugby.
Po dopracowaniu wszystkich choreografii zorganizowano konkurs Haka, aby wybrać najbardziej udaną. Po ogłoszeniu zwycięzcy, drużyna miała zaszczyt nauczyć swojego haka resztę LFV (uczniów i nauczycieli), aby mogli zorganizować flash mob, w którym wszyscy go odtworzyli!
Chcielibyśmy serdecznie podziękować Isabelle Godard za zorganizowanie tego wspaniałego wydarzenia oraz wszystkim nauczycielom, którzy się zaangażowali w przebieg tego dnia.
Gratulujemy również wszystkim naszym uczniom motywacji przez cały dzień i wspaniałego ducha zespołowego!