Nasi gimnazjaliści zwiedzili dwa wyjątkowe miejsca w Warszawie

W październiku nasi uczniowie klas 6e i 3e mogli niemal zanurzyć się w kulturze odwiedzając dwa wyjątkowe warszawskie miejsca: modernistyczny dom Bohdana Lacherta i Villę La Fleur. Wizyty te pozwoliły im nie tylko pogłębić wiedzę o współczesnej architekturze, ale też odkryć związki między polskim i francuskim dziedzictwem artystycznym.

Jako pierwsi szkolne mury opuścili nasi gimnazjaliści z klas 3e, którzy wybrali się na zwiedzanie kultowego, zbudowanego w latach 20. domu na Saskiej Kępie – Willi Lachertów.

Willa ta, zbudowana przez Bohdana Lacherta według pięciu zasad architektonicznych Le Corbusiera, figuruje dziś w rejestrze zabytków i jest siedzibą fundacji „Dom Holenderski”.

Naszych uczniów przyjęła zresztą sama prezes Fundacji – pani Agnieszka Bienias wraz z mężem architektem. Zaciekawieni willą gimnazjaliści mieli okazję porozmawiać z państwem Bienias o historii Willi, a także poznać główne zasady architektury zastosowane w domu.

Nieco później przyszła kolej na uczniów z klas 6e, którzy poznali inne wyjątkowe miejsce – Villę La Fleur.

To prywatne muzeum obejmuje nie tylko dwa piękne pałace i ogród rzeźb, ale również wspaniałą kolekcję przedmiotów z okresu art déco: od obrazów, przez meble aż po rzeźby.

Uczniowie mieli szczęście, ponieważ oprowadził ich sam założyciel muzeum, pan Mark Roefler. Podziwiali również unikatową wystawę malarstwa i rysunku Tamary Łempickiej – polskiej malarki i flagowej postaci art déco, co pozwoliło im lepiej poznać artystyczną spuściznę szalonych lat dwudziestych w Paryżu.

ZWIEDZANIE DOMU LACHERTÓW

ZWIEDZANIE VILLI LA FLEUR