Konkurs PKOL promujący Igrzyska Olimpijskie

W październiku ubiegłego roku uczniowie szkoły na Sadybie wzięli udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Instytut Francuski i PKOL (Polski Komitet Olimpijski) poświęconym nadchodzącym Igrzyskom Olimpijskim i postaci Pierre’a de Coubertin. Celem konkursu było promowanie zbliżających się letnich Igrzysk, które odbędą się w Paryżu w 2024 r., a jednocześnie umożliwienie dzieciom wypowiedzenia się na temat wartości sportu poprzez rysunek.

Konkurs został zorganizowany z okazji francuskiego wydania książki „Le dirigeable rutilant. Le sport et l’olympisme selon Pierre de Coubertin”, wydanej przez PKOL w 2013 roku po polsku („Błyszczący sterowiec – Pierre de Coubertin o sporcie i olimpizmie”) w ramach uczczenia 150. rocznicy urodzin inicjatora nowożytnych igrzysk olimpijskich Pierre’a de Coubertin.

Dzieło współtworzone z francuską historyczką Typhaine Christiaen, opisuje sukcesy najlepszych francuskich olimpijczyków, a także jest aktualnym komentarzem do świata wartości olimpijskich. W książce zamieszczone są też zwycięskie prace dzieci, tak jak rysunek jednego z naszych początkujących artystów, Luciena.

W piątek 1 kwietnia czwórka uczestników konkursu z naszej szkoły (Lucien, Nikolaï, Lucie i Karolina) w towarzystwie wychowawcy Jean-Michela oraz dyrektora udała się do Centrum Olimpijskiego w Warszawie na ceremonię rozdania nagród. Przybyło na nią 50 młodych artystów z 12 szkół z całej Polski: z Pszczyny, Czeladzi, Krakowa, Zabrza, Ostrowa Wielkopolskiego, Słupna, Bud Siennickich i Warszawy.

W wydarzeniu wirtualnie obecna była Brigitte Henriques Prezes Francuskiego Komitetu Olimpijskiego i Sportu, która pogratulowała Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu inicjatywy zaangażowania młodego pokolenia w rozwój ruchu olimpijskiego.

Ponadto na miejscu dzieci miały okazję spotkać się z mistrzami olimpijskimi: Robertem Korzeniowskim (złotym medalistą olimpijskim w chodzie sportowym) i Kasią Deberny (mistrzynią świata w żeglarstwie), a także posłuchać koncertu w wykonaniu uczniów ze szkoły muzycznej w Warszawie.

Podczas ceremonii rozdania nagród czworo naszych uczniów cierpliwie czekało aż ich nazwiska zostaną wywołane. Każdy z artystów otrzymał egzemplarz książki, szalik, kubek, magnes oraz walizkę z rysunkami.

Po rozdaniu nagród uczniowie udali się do Muzeum Sportu i Turystyki, które znajduje się w Centrum Olimpijskim, aby obejrzeć wystawę pt. „Dzieje sportu polskiego i olimpizmu”. A na zakończenie dnia każdy z młodych artystów zapozował do zdjęcia przed swoim dziełem, aby uwiecznić to niezwykłe wydarzenie.

Serdecznie gratulujemy wszystkim dzieciom!

Fot. Szymon Sikora/PKOl oraz L. Fidusiewicz