Z okazji 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim, w środę 19 kwietnia br. w Liceum Francuskim w Warszawie odsłonięto mural stworzony przez uczniów we współpracy z artystą Dariuszem Paczkowskim (3Fala.art) oraz wychowankami przedszkola nr 292. Projekt nadzorowany był przez panią Subko i został zrealizowany w ramach akcji „Żonkile” Muzeum POLIN, w której nasi uczniowie uczestniczą już od 8 lat.
Mural ten, widoczny na terenie szkoły od strony ulicy Walecznych, poświęcony jest Alinie Margolis-Edelman: wielkiej postaci powstania w getcie warszawskim i emblematycznej osobistości w stosunkach francusko-polskich.
Pani Alina urodziła się w 1922 r. w Łodzi i była gorącą obrończynią praw człowieka. Przeżyła powstanie w getcie warszawskim, po czym założyła fundację na rzecz dzieci pokrzywdzonych przez los „Dajemy Dzieciom Siłę”. Poświęciła życie ochronie nieuprzywilejowanych m.in. współtworząc francuską organizację pozarządową „Lekarze Świata”.
Od przeprowadzki do Francji w 1968 r. niestrudzenie budowała relacje pomiędzy naszymi krajami w celu pomocy potrzebującym. Przykładowo, w czasie stanu wojennego wraz z francuską Pierwszą Damą, Danielle Mitterrand, organizowała konwoje medyczne do ojczyzny.
Alina Margolis-Edelman zmarła w 2014 roku. Pozostawiła po sobie inspirujące, znaczące dziedzictwo determinacji, odwagi i współczucia. Mural jest wyrazem hołdu złożonego jej przez uczniów LFV i ma przypominać nam, że nawet w najmroczniejszych chwilach historii zawsze kryje się nadzieja na lepszą przyszłość.
Mural został odsłonięty w środę 19 kwietnia br. podczas ceremonii z udziałem krewnych pani Aliny. W uroczystości wzięli udział także przedstawiciele Ambasady Francji, Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe, Muzeum POLIN, Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę”, a także dyrektorka przedszkola nr 292 oraz społeczność LFV.
Uroczystość otworzyło wystąpienie pani Lesage, dyrektorki LFV:
Dokładnie 80 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku, wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Jestem zaszczycona, że mogę powitać Państwa tego ranka w Liceum Francuskim w Warszawie, by odsłonić prace wykonane przez naszych uczniów. Projekt, który zaraz Państwo zobaczą, łączy w sobie zobowiązanie pamięci ze współczesnością. Powstał ona przy wsparciu pana Dariusza Paczkowskiego. Jego bohaterka wczoraj, 18 kwietnia, skończyłaby 101 lat. Była to kobieta przez całe życie zaangażowana w tolerancję, równość i ochronę najsłabszych. Te wartości są również fundamentem zasad naszej Szkoły.
Serdecznie dziękujemy pani Barbarze Subko, bez której nie powstałby projekt oraz panu Dariuszowi Paczkowskiemu – artyście koordynującemu tworzenie muralu.
Dziękujemy również bliskim Aliny Margolis-Edelman, Ambasadzie Francji w Polsce, Burmistrzowi Dzielnicy Praga-Południe, Muzeum POLIN oraz Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę” za udział w uroczystości odsłonięcia muralu.
Na koniec wielkie podziękowania dla naszych uczniów i wychowanków przedszkola nr 292, którzy włożyli całe serce w realizację tego wspaniałego muralu!