Kiermasz Varsauvons la Mode – kolejna udana edycja!

W dniach 14-16 kwietnia br. w sali gimnastycznej na Saskiej Kępie odbyła się druga edycja wielkiego kiermaszu ubrań Varsauvons la Mode. Wydarzenie to zorganizowane zostało przez stowarzyszenie Varsovie Accueil oraz Liceum Francuskie w Warszawie, a jego celem było promowanie gospodarki cyrkularnej wśród społeczności LFV. Udział w kiermaszu wzięli uczniowie klas 3e oraz 1e.

Po pierwszej edycji kiermaszu Varsauvons la Mode na Sadybie, druga odbyła się właśnie na Saskiej Kępie. Dzięki zaangażowaniu naszych uczniów i członków stowarzyszenia Varsovie Accueil przez trzy popołudnia sala gimnastyczna LFV zamieniła się w wielki pchli targ odzieży z drugiej ręki.

Głównym celem wyprzedaży było podniesienie świadomości gospodarki cyrkularnej dzięki skupieniu się na ponownym wykorzystaniu, naprawie i recyklingu tekstyliów. Dlatego też zaangażowani w inicjatywę uczniowie klasy 1e A pracowali nad czasopismem, które wyjaśniało środowiskowy i społeczny wpływ przemysłu tekstylnego.

Poza opcją zakupu odzieży używanej, zaproponowaliśmy uczestnikom również możliwość nadania drugiego życia zapomnianym ubraniom i skrawkom tkanin. Mogli oni stworzyć własny Beewrap i powierzyć swoje skarby firmie Aga – profesjonalistom od naprawy i przeróbek odzieży, by odpowiednio zajęli się ubraniami.

Przy okazji wydarzenia zorganizowano też otwarcie nowej księgarni stowarzyszenia Varsauvons la Planète oferującej duży wybór książek wyłącznie francuskich, pochodzących w 100% z drugiej ręki i po bardzo obniżonych cenach. Książki można kupić również poza kiermaszem.

Do sukcesu tej edycji przyczyniło się kilka rodzin, które aktywnie wspierały przygotowanie sprzedaży starannie sortując, piorąc, składając i etykietując ubrania do wystawienia w tych dniach. Członkowie społeczności tureckiej zorganizowali również bufet, z którego dochód został przekazany ofiarom trzęsień ziemi w Turcji i Syrii za pośrednictwem Fondation de France.

Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa zachęciła jeszcze więcej osób do kupowania odzieży używanej i naprawiania ubrań, by zmniejszyć wpływ tej branży na środowisko!

Za organizację wydarzenia gorąco dziękujemy stowarzyszeniu Varsauvons la Planète oraz zespołowi GreenTrip z Lille.