DAVID CAMUS GOŚCIEM HONOROWYM NOCY CZYTANIA 2023

Ku uciesze miłośników lektury w LFV, w czwartek 19 stycznia br. na Saskiej Kępie odbyła się siódma edycja Nocy Czytania. Uczniowie wraz z gronem pedagogicznym wysoko podnieśli poprzeczkę i zaproponowali uczestnikom rozmaite aktywności wpisujące się w temat przewodni tej edycji – strach!

Co roku francuskie Ministerstwo Kultury we współpracy z Ministerstwem Edukacji, Młodzieży i Sportu organizuje Noc Czytania, która ma na celu promowanie książek i czytelnictwa wśród odbiorców w każdym wieku. Wydarzenie to odbywa się w całej Francji i za granicą. Nie tylko jest ono okazją, by starsi i młodsi spojrzeli na książki z innej perspektywy, ale również stanowi możliwość wzmocnienia więzi między środowiskiem edukacyjnym a światem książek i czytelnictwa!

Podczas tegorocznej, odbywającej się w LFV edycji uczniowie i nauczyciele jak zwykle zrobili wszystko, by wszyscy dobrze się bawili – przygotowali wiele atrakcji łączących czytanie z dreszczykiem.

Wydarzenie rozpoczęło się z przytupem: na początek uczestnicy mieli okazję spotkać się z pisarzem i tłumaczem Lovecrafta, Davidem Camusem.

Howard Phillips Lovecraft to autor znaczącego dzieła, uznawany za jednego z najważniejszych amerykańskich pisarzy XX wieku. Jest on pionierem w dziedzinie połączonych uniwersów fantasy i nadal inspiruje wielu autorów.

David Camus podjął się tytanicznego zadania przetłumaczenia na język francuski całej twórczości Howarda Phillipsa Lovecrafta. Dzięki finansowaniu społecznościowym na Ulule, pod koniec grudnia 2021 r. udało mu się zakończyć pracę nad siedmioma tomami.

Spotkanie to pozwoliło uczniom zapoznać się z zawodem tłumacza, cechami i specyfiką twórczości Lovecrafta, a także z jego definicją strachu.

Przez cały wieczór na uczestników czekało też wiele innych atrakcji, na przykład dwie wystawy wraz ze stworzonymi przez uczniów quizami: jedna o tematyce antycznych potworów, druga zaś – strachu na przestrzeni wieków. Gości przyciągała także czytelnia i Studnia Strachu, czytanie na głos w języku francuskim i polskim, aktywności online (escape game i historie z dreszczykiem), warsztaty furoshiki oraz gry fabularne.

Jednak głównymi atrakcjami Nocy Czytania w LFV były oczywiście dwa zorganizowane z tej okazji konkursy!

Pierwszy zorganizowany został przez uczniów opcji łacińskiej klas 5e, a jego temat brzmiał „Strach na przestrzeni wieków”. Na podium znaleźli się Kamilla Moussou (1 miejsce) oraz Frédéric Constant i Damien Thiriet (2 miejsce ex aequo). Drugi to niecierpliwie wyczekiwany konkurs na przebrania, w którym nagrodzonych zostało pięcioro uczniów:

  • Alice Portier
  • Clara Tatarnikov
  • Manée Stepanyan
  • Aleksander Fouchet
  • i Antoni Chojnacki.

Nie mogłoby jednak odbyć się bez nieocenionego wkładu wielu osób. Chcielibyśmy zatem serdecznie podziękować Instytutowi Francuskiemu za wypożyczenie książek z mediateki oraz Frédéricowi Constant za prowadzenie czytania na głos.

Wielkie podziękowania kierujemy też do wszystkich uczniów z Saskiej Kępy, którzy wnieśli wkład w atrakcje i sam przebieg imprezy! Mamy na myśli szczególnie uczniów opcji SAW (Sztuka AudioWizualna), którym zawdzięczamy wspaniały klip z zaproszeniem oraz maturzystów, którzy przygotowali bufet, aby zebrać fundusze na swój bal maturalny.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i dzielenie z nami tych wspaniałych chwil. Do zobaczenia za rok!

Galeria zdjęć