Portret Aude Letzelter, absolwentki LFV i architektki-prawniczki 

24-letnia Aude Letzelter, była uczennica Lycée Français de Varsovie, opowiada nam o swojej ścieżce edukacyjnej i zawodowej. Z podwójnym dyplomem z architektury i prawa, Aude pracuje obecnie nad projektowaniem, rozwojem i renowacją parków rozrywki. Opowiada nam również o swoim doświadczeniu w naszej szkole i swoich możliwościach po zdobyciu matury w międzynarodowej szkole… 

CO ROBIŁAŚ PO UKOŃCZENIU LICEUM FRANCUSKIEGO W WARSZAWIE? 

Zawsze marzyłam o zostaniu architektem. Wybrałam Szkołę Architektury i Krajobrazu w Lille (ENSAPL). Po uzyskaniu licencjata, w 2019 roku wstąpiłam do École Spéciale d’Architecture, gdzie projekty studyjne koncentrowały się na Wielkim Paryżu, którym się pasjonowałam. W 2022 r. ukończyłam studia jako architekt po obronie projektu badawczego dotyczącego modelu miasta-szpitala w skali podmiejskiej w regionie Ile-de-France. W tym samym roku zacząłam pracować jako freelancer dla architektów i zostałam przyjęta na studia magisterskie M2DCAU w zakresie prawa publicznego na Uniwersytecie Paris-Saclay. Jako architekt z wykształcenia, nieustannie konfrontuję się ze złożonością prawa, gdy myślę o projektach, więc szybko przekonałam się o potrzebie szkolenia w zakresie prawa, a zwłaszcza prawa urbanistycznego, aby być bardziej adekwatną w moim myśleniu o architekturze. 

CZY MOŻESZ OPOWIEDZIEĆ NAM O SWOJEJ OBECNEJ PRACY?

Przez ostatni rok pracowałam jako współpracownik w Soho Playtime, agencji specjalizującej się w parkach rozrywki: niszowym rynku łączącym wiedzę techniczną i scenografię. Jednocześnie przygotowuję się do egzaminu na samodzielnego kierownika projektu (HMONP), który, mam nadzieję, ostatecznie umożliwi mi otwarcie firmy konsultingowej i doradztwa w zakresie zarządzania projektami dla architektów między Paryżem a Aubrac. 

JAKIE MASZ WSPOMNIENIA ZWIĄZANE Z LFV? GDYBYŚ MIAŁA WYBRAĆ DWA DOBRE POWODY, DLA KTÓRYCH POLECIŁABYŚ LFV, KTÓRE BY TO BYŁY?

Najlepszym wspomnieniem, jakie mam z LFV, jest niewątpliwie udział w wyborze Prix Goncourt licealistów, ale także dzień ceremonii ukończenia szkoły, kiedy moja klasa podwoiła swoją kreatywność, aby podziękować wszystkim naszym nauczycielom! 

Jako że byłam również uczennicą British School of Warsaw, mogę zaświadczyć o jakości analizy i refleksji wymaganej przez nauczycieli LFV zarówno w przedmiotach literackich, jak i naukowych. Drugim powodem, dla którego polecam naukę w Lycée français de Varsovie, jest jakość kadry nauczycielskiej, co nie zawsze ma miejsce w innych systemach szkolnictwa. Dziś nadal utrzymuję kontakt z kilkoma moimi nauczycielami z LFV i uczniami z mojej klasy maturalnej.