Warsztaty obywatelskie, medialne i sportowe z Mémorial de la Shoah

Od 19 do 22 września uczniowie klas CM2, 4ème, 3ème, 1ère i Terminale mieli okazję współpracować z edukatorami z Mémorial de la Shoah (tłum. Muzeum Pamięci Shoah). Cel spotkania: świadome i krytyczne spojrzenie na przeszłość w celu lepszego zrozumienia kwestii związanych ze sportem i dezinformacją w dzisiejszym społeczeństwie…

W ciągu czterech dni 200 uczniów z LFV wzięło udział w warsztatach edukacyjnych zorganizowanych przez Mémorial de la Shoah. Poruszane tematy różniły się w zależności od poziomu i przedmiotu: historia, edukacja moralna i obywatelska, sztuki wizualne i filozofia.

Podzieleni na małe grupy uczniowie mogli przedyskutować następujące tematy:

  • Informacja, dezinformacja i propaganda

Studiując różne media z Mémorial de la Shoah (teksty, zdjęcia, filmy), uczniowie byli zachęcani do rozwijania swoich zdolności krytycznych, identyfikowania źródeł informacji i ich sprawdzania. Warsztaty te dały im narzędzia i odruchy potrzebne do radzenia sobie z ciągłym przepływem informacji.

  • Od Igrzysk Olimpijskich w Berlinie do dziś: sport zwierciadłem naszych społeczeństw?

Igrzyska Olimpijskie w 1936 roku, wykorzystywane przez nazistowską władzę jako prawdziwe narzędzie propagandowe, symbolizowały wielkość Trzeciej Rzeszy. Sport był regularnie wykorzystywany jako narzędzie przez reżimy polityczne, wywołując opór społeczeństwa obywatelskiego. Podczas tego warsztatu nasi uczniowie mogli odkryć zaangażowanie sportowców, takich jak słynny pływak Alfred Nakache, w walkę z wszelkimi formami dyskryminacji oraz relacje medialne z ich zmagań.

  • Komiksy dla wspomnień

Odkrywając komiksy, nasi uczniowie mogli przeanalizować ludobójstwo Ormian, Żydów i Tutsi oraz porównać, w jaki sposób każda opowieść odnosi się do procesu ludobójstwa i pytań związanych z przekazywaniem pamięci poprzez oryginalną narrację i konkretny projekt graficzny.

  • Sport i dyskryminacja

Warsztat dał uczniom możliwość zastanowienia się nad wyzwaniami stawianymi przez sport od Igrzysk Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku do dnia dzisiejszego, w oparciu o kariery sportowców, którzy odcisnęli swoje piętno na społeczeństwie. Warsztaty zakończyły się artystyczną produkcją uczniów, a mianowicie ich własnym plakatem Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024.

Serdecznie dziękujemy prelegentom z Mémorial de la Shoah za poprowadzenie tych warsztatów!