Pod koniec listopada ub. r. w ramach Międzynarodowej Sekcji Języka Polskiego (SI) i wiedzy o świecie, nauczyciele historii i geografii – pan Jan Mackiewicz i pan Benoit Baloge – zaprosili uczniów klas 4e, 3e et 1e do odkrywania Warszawy i okolic.
Nasi gimnazjaliści skupili się na historii, zatem 18 listopada uczniowie klas 3e z Międzynarodowej Sekcji Języka Polskiego mieli okazję zwiedzić Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Tego dnia czekała ich dwugodzinna wycieczka z przewodnikiem, dzięki której przenieśli się w czasie do lat 1867-1935, aby lepiej poznać jedną z największych postaci w historii Polski – Józefa Piłsudskiego.
Dlaczego nazywano go „Ziukiem”, „Brygadierem” czy „Marszałkiem”? Jakie wydarzenia były w jego życiu najważniejsze? Jakie piętno odcisnął na historii Polski? Odpowiedzi na te pytania uczniowie poznali właśnie na tej wizycie.
W kolejnym tygodniu, 21 listopada, przyszła kolej na uczniów z klas 4e, którzy zwiedzili wspaniałe Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Na miejscu zanurzyli się w życie słynnego króla Jana Sobieskiego. Dowiedzieli się m.in., jak wyglądał strój polskiego XVII- i XVIII-wiecznego szlachcica, a także poznali przedmioty codziennego użytku pary królewskiej.
Wreszcie 30 listopada Teatr Powszechny ugościł naszych licealistów, którzy w ramach zajęć z wiedzy o świecie mogli lepiej zrozumieć jego funkcjonowanie i działalność.
Podczas tej wizyty uczniowie z klasy 1e mieli okazję porozmawiać z koordynatorką teatralnych projektów edukacyjnych, panią Natalią Grzędzińską i poznać zakres działań, które oferuje ta instytucja kultury na rzecz rozwiązywania rozmaitych problemów społecznych.
To nie wszystko: wyjście to pomogło uczniom dokładnie poznać inicjatywy teatru, a przede wszystkim określić temat projektu, który będą musieli zrealizować na zajęcia. Umożliwiło im także znalezienie partnera do pracy w 2023 roku!