W dniu 10 maja licealiści z klas 2nde spotkali się z Georgesem Mayerem, założycielem i prezesem stowarzyszenia z inicjatywy europejskiego projektu „Convoi 77”, w którym Liceum Francuskie w Warszawie uczestniczy od kilku lat. Spotkanie było okazją do omówienia nie tylko samego projektu, ale także obowiązku pamięci i procesu prześledzenia indywidualnych losów osób deportowanych…
Podczas wizyty w Polsce w ramach tłumaczenia na język polski książki swojego ojca, Alexa Mayera, byłego deportowanego i ocalałego z konwoju 77, Georges Mayer spotkał się z naszymi studentami z klas 2nde, i podzielił się tym, co skłoniło go do tworzenia projektu edukacyjnego Konwoju 77 w ponad 30 krajach.
Celem projektu CONVOI 77 jest przekazanie uczniom szkół ponadpodstawowych wiedzy o Holokauście w nieco odmienny sposób – poprzez prześledzenie indywidualnych losów osób deportowanych z ostatniego konwoju opuszczającego obóz internowania w Drancy 31 lipca 1944 r. Od rozpoczęcia projektu w całej Europie zrekonstruowano ponad 1300 biografii deportowanych.
Georges Mayer przypomniał naszym studentom o znaczeniu obowiązku pamięci, a także podzielił się cennymi radami, aby pomóc naszym studentom napisać biografie deportowanych z konwoju 77.
Jako syn byłego deportowanego zeznał także o strasznych przeżyciach ojca w obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz Birkenau. To świadectwo ojca, przepisane z jego pamiętnika w wydanej w 2004 roku książce pod tytułem „Auschwitz, 16 marca 1945 r.”, zmotywowało go do rozpoczęcia projektu Konwój 77.
Projekt „Convoi 77” to coś więcej niż zwykłe ćwiczenie pisemne, bo pozwala ożywić pamięć tysięcy ofiar, których los, a nawet imię i nazwisko bardzo często odeszły w niepamięć.