Uczniowie klasy CM2 A na 26. edycji Parlamentu Dziecięcego

W tym roku uczniowie klasy CM2 A wzięli udział w 26. edycji Parlamentu Dziecięcego zorganizowanej przez francuskie Zgromadzenie Narodowe, Ministerstwo Edukacji, AEFE i Francuską Misję Świecką. Ta coroczna inicjatywa ma na celu edukowanie uczniów klas CM2 w zakresie wychowania obywatelsko-społecznego, umożliwiając im wcielenie się w rolę ustawodawców. Tegorocznym tematem było „Wzmacnianie udziału w demokracji i zaufania do instytucji publicznych”.

Po długiej pracy badawczo-dyskusyjnej i demokratycznych debatach uczniowie z klasy pana Maurugeona przygotowali uzasadnienie oraz czteroartykułowy projekt ustawy na zadany temat. Ćwiczenie to pozwoliło im zastanowić się nad znaczeniem demokracji przedstawicielskiej, zaangażowania i obowiązków obywatelskich oraz poznać proces budowania kultury obywatelskiej.

Następnie w marcu i maju odbyły się dwa posiedzenia jury, które wybrało najlepsze projekty spośród wszystkich zgłoszonych we Francji i za granicą. Po raz pierwszy w finałowej piątce znalazła się propozycja uczniów LFV!

Finalistów zaproszono do stworzenia filmu przedstawiającego ich propozycję, zaś pozostałe klasy CM2 uczestniczące w konkursie wybierały najlepszy projekt za pomocą debat i głosowania online na stronie internetowej Parlamentu Dziecięcego.

12 czerwca br. uczniowie CM2 A wraz z pozostałymi czterema finalistami odwiedzili Zgromadzenie Narodowe. Po wycieczce z przewodnikiem i bufetowym lunchu wzięli udział w debacie między finałowymi klasami w obecności pani Yaël Braun-Pivet, przewodniczącej Zgromadzenia Narodowego, pana Papa Ndiaye, Ministra Edukacji oraz posłów. Wyniki głosowania zostały ogłoszone podczas ceremonii wręczenia nagród.

Choć klasa CM2 A nie wygrała tegorocznej edycji konkursu, ich projekt zajął czwarte miejsce! W nagrodę każdy uczeń otrzymał dyplom indywidualny dyplom, zaś Yaël Braun-Pivet wręczyła oprawiony dyplom całej klasie.

Dla naszych uczniów był to bardzo wartościowy projekt edukacyjny, który zaangażował ich i udowodnił, że w wieku 10-11 lat można nadać prawdziwe znaczenie udziałowi w demokracji i obowiązkach obywatelskich!

Pragniemy podziękować panu Frédéricowi Petit, posłowi na Sejm z 7. okręgu wyborczego dla obywateli francuskich mieszkających zagranicą oraz panu Jean-Yvesowi Leconte, senatorowi reprezentującemu obywateli francuskich spoza Francji za konsultacje z uczniami w ramach projektu.

Przede wszystkim wielkie brawa dla uczniów za zaangażowanie i wspaniałą pracę!

Więcej o projekcie ustawy tutaj: Projekt ustawy klasy CM2 A (po francusku)