Jak co roku pragniemy uczestniczyć w obchodach powstania w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Od 5 lat uczestniczymy w akcji zainicjowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, polegającej na wykonaniu i noszeniu tego dnia papierowego żonkila na pamiątkę tamtego zdarzenia. W tym roku, ponownie zamknięci z powodu pandemii, musieliśmy szukać nowego sposobu upamiętnienie tego wydarzenia i bardzo potrzebujemy tu Was!
Proponujemy:
1. W tygodniu od 19 kwietnia do 24 kwietnia (okres najintensywniejszych walk podczas powstania polskich Żydów w getcie warszawskim) zmianę ikony profilu w mediach społecznościowych na element graficzny związany z Akcją „Żonkile” (Żonkile, hasło „ Łączy nas pamięć „itp). Poniżej znajduje się link do instrukcji i sugestie graficzne przygotowane przez uczennicę III klasy – Helenę Pietkiewicz. Przyjęcie takiego obrazu jest wirtualnym sposobem uczestniczenia w tym upamiętnieniu.
2. W zeszłym roku nagraliśmy (z dużym wzruszeniem) fragment utworu „Comme toi” J.-J. Goldmana. W tym roku zapraszamy do nagrania “Głosów z przeszłości” (1-2 min) tzn wybranego fragmentu z wierszy albo pamiętników Władysława Szlengla lub Mary Berg.
Oboje zostali zamknięci w warszawskim getcie i zapisali świadectwo tych tragicznych chwil w swoich wierszach i pamiętniku. Zachęcamy do ich przeczytania, a następnie wybrania i nagrania fragmentu, który do Ciebie przemawia i dotyka Cię najbardziej.
Prześlij swoje nagranie audio (tylko) na akcjazonkile@lfv.pl do 24 kwietnia.
3. Zrób lub narysuj własny żonkil, sfotografuj go i wyślij na akcjazonkile@lfv.pl
Nie zapomnij dodać do twojej pracy hasło Akcji “ ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ 2021” lub datę 19 IV 1943 oraz jakiś żółty element graficzny, który nawiązuje do” Akcji Żonkili „Muzeum Polin (plus Twoje imię i nazwisko, klasa – jeśli chcesz).
19 IV 1943 – powstanie w getcie warszawskim – żonkil
Akcja Żonkile – instrukcja złożenia szablonu | Muzeum POLIN
Z przesłanych nagrań w różnych wybranych językach oraz z żonkili powstanie film dokumentujący nasz udział w tegorocznym upamiętnieniu.
Liczymy na Ciebie! Recytuj i rysuj sercem!
Nauczyciele : A. CIEPIERSKA, CH. GERMAIN, A. KOBYLAŃSKA, V. KUHN, B. SUBKO.
DOKUMENTY
Dzieła w języku polskim :
Mary Berg : 19.IV“Dziennik z getta warszawskiego” Mary Berg…
Władysław Szlengel : szlengel-co-czytalem-umarlym-tom.pdf