Uczestnictwo LFV w obchodach Powstania w Getcie Warszawskim

Jak co roku pragniemy uczestniczyć w obchodach powstania w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Od  5 lat uczestniczymy w akcji zainicjowanej  przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, polegającej na wykonaniu i  noszeniu tego dnia papierowego żonkila na pamiątkę tamtego  zdarzenia. W tym roku, ponownie  zamknięci z powodu pandemii, musieliśmy szukać nowego sposobu upamiętnienie tego wydarzenia i bardzo potrzebujemy tu Was!

Proponujemy:

1. W tygodniu od 19 kwietnia do 24 kwietnia (okres najintensywniejszych walk  podczas powstania polskich Żydów w getcie warszawskim) zmianę ikony profilu w mediach społecznościowych na element graficzny związany z Akcją „Żonkile” (Żonkile, hasło „ Łączy nas pamięć “itp). Poniżej  znajduje  się  link do instrukcji i sugestie graficzne przygotowane przez uczennicę III klasy – Helenę Pietkiewicz. Przyjęcie takiego obrazu jest wirtualnym  sposobem uczestniczenia w tym upamiętnieniu.

żonkilowe profilowe

2. W zeszłym roku nagraliśmy (z dużym wzruszeniem) fragment utworu „Comme toi” J.-J. Goldmana. W tym roku zapraszamy do nagrania “Głosów z przeszłości” (1-2 min) tzn  wybranego  fragmentu z wierszy albo  pamiętników Władysława Szlengla lub Mary Berg.

Oboje zostali zamknięci w warszawskim getcie i zapisali świadectwo tych tragicznych chwil w swoich wierszach i pamiętniku. Zachęcamy do ich przeczytania, a następnie wybrania i nagrania  fragmentu, który do Ciebie przemawia i dotyka Cię najbardziej.

Prześlij swoje nagranie audio (tylko) na akcjazonkile@lfv.pl  do 24 kwietnia.

3. Zrób lub narysuj własny żonkil, sfotografuj go i wyślij na  akcjazonkile@lfv.pl

Nie zapomnij dodać do twojej pracy hasło Akcji “ ŁĄCZY  NAS PAMIĘĆ 2021” lub datę 19 IV 1943  oraz jakiś żółty element graficzny,  który nawiązuje do” Akcji Żonkili “Muzeum Polin (plus Twoje imię i nazwisko, klasa – jeśli chcesz).

19 IV 1943 – powstanie w getcie warszawskim – żonkil

Akcja Żonkile – instrukcja złożenia szablonu | Muzeum POLIN

Z przesłanych nagrań w różnych wybranych językach oraz z żonkili powstanie film dokumentujący nasz udział w tegorocznym  upamiętnieniu.

Liczymy na Ciebie! Recytuj i rysuj sercem!


Nauczyciele : A. CIEPIERSKA, CH. GERMAIN, A. KOBYLAŃSKA, V. KUHN, B. SUBKO.

DOKUMENTY

Dzieła w języku polskim :

Mary Berg : 19.IV“Dziennik z getta warszawskiego” Mary Berg…

Władysław Szlengel : szlengel-co-czytalem-umarlym-tom.pdf