18 maja br. we współpracy z Instytutem Francuskim w Polsce, nasza szkoła miała przyjemność gościć Catherine Grynfogel – prawniczkę specjalizującą się w zbrodniach przeciwko ludzkości, nauczycielkę akademicką z Tuluzy i autorkę książki „Lusia”. Ta opowieść jest historią badań prowadzonych przez Katarzynę Grynfogel w celu odtworzenia życia Lusi (1918-1942), Żydówki deportowanej do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Nasi uczniowie klas 3e i 2nde B, oraz licealiści zaangażowani w projekt „Konwój 77” przeprowadzili z pisarką wywiad na temat jej życia i twórczości.
W ramach programu nauczania historii i geografii oraz wychowania społeczno-obywatelskiego, nasi gimnazjaliści i licealiści mieli możliwość bezpośrednio porozmawiać z Katarzyną Grynfogel, prawniczką i autorką książki „Lusia” i poznać szczegóły pracy nad pamięcią i prawnymi aspektami Holocaustu. Licealiści biorący udział w projekcie „Konwój 77” mieli również okazję porozmawiać z autorką o jej pracy pisarskiej oraz o historycznym śledztwie, które przeprowadziła, by odtworzyć życie Lusi – Żydówki deportowanej w 1942 r.
Podczas dyskusji nasi uczniowie omówili pojęcie pozbawienia wolności oraz niezbywalności, które odnoszą się do aspektów prawnych zbrodni przeciwko ludzkości. Opowiadając o swoich doświadczeniach związanych z rekonstrukcją historii deportowanej kobiety, Katarzyna Grynfogel umożliwiła uczniom spojrzenie na Zagładę z innej perspektywy – jako na osobistą, intymną tragedię milionów ofiar.
Serdecznie dziękujemy Katarzynie Grynfogel za jej wystąpienie.
Zainteresowani mogą zapoznać się z książką „Lusia” w Bibliotece i Centrum Informacji.