Światowy Tydzień Szkół Francuskich: nasi uczniowie poznają branżę medialną

Od 28 listopada do 3 grudnia ub. r. LFV uczestniczyło w Światowym Tygodniu Szkół Francuskich (LFM) organizowanym przez Agencję ds. Szkolnictwa Francuskiego za Granicą (AEFE). Tegorocznym tematem były media, a w szczególności zagadnienie „Kształtowanie świadomych obywatelek i obywateli poprzez zdobywanie informacji w świecie cyfrowym”. Z tej właśnie okazji zorganizowaliśmy kilka inicjatyw z udziałem uczniów i nauczycieli z Sadyby oraz Saskiej Kępy.

Grona pedagogiczne francuskich szkół za granicą z całej sieci AEFE zaangażowały się w rozwijanie wiedzy i umiejętności uczniów w obszarze mediów. Ich celem było przekazanie młodzieży wskazówek dotyczących korzystania z informacji w sposób wnikliwy, krytyczny i twórczy – zarówno w życiu codziennym, jak i w szkole.

Edukacja medialno-informacyjna (EMI) jest ważnym elementem francuskiego programu nauczania już od szkoły podstawowej. Zajęcia te przyczyniają się do kształcenia aktywnych, świadomych i odpowiedzialnych e-obywateli jutra.

POD KONIEC LISTOPADA TRZY KLASY CE2 ROZPOCZĘŁY AMBITNY PROJEKT – WŁASNĄ AUDYCJĘ RADIOWĄ!

Zanim uczniowie rzucili się na głęboką wodę, musieli oczywiście wymyślić koncept nagrania. Najpierw, krytycznie słuchając dziecięcych audycji, zapoznali się ze specyfiką radia. Następnie przystąpili do poszukiwania pomysłów i pisania scenariusza.

Gdy pomysł był już gotowy, przyszedł czas na pracę nad pierwszym odcinkiem. W pierwszym kroku uczniowie klas CE2 nagrali tekst za pomocą dyktafonu na lekcji. Teraz pozostaje tylko dodać ścieżkę i efekty dźwiękowe!

UCZNIOWIE CM2 I KLAS 3e ŚLEDZĄ HISTORIĘ MISTRZOSTW ŚWIATA ORAZ ICH MIĘDZYNARODOWEGO KRAJOBRAZU MEDIALNEGO

W ramach Światowego Tygodnia Szkół Francuskich klasy CM2 B i CM2 C odwiedziły szkołę na Saskiej Kępie, aby podziwiać starannie przygotowaną przez uczniów klas 3e wystawę dotyczącą mistrzostw świata w piłce nożnej.

Chcąc przybliżyć najmłodszym to niezwykle ważne w międzynarodowym krajobrazie medialnym wydarzenie, gimnazjaliści stworzyli wystawę przedstawiającą mistrzostwa świata w piłce nożnej między 1930 a 2018 rokiem oraz ich powiązania z ówczesnymi wydarzeniami historycznymi.

Aby nieco uatrakcyjnić projekt przez zabawę, uczniów CM2 czekał również quiz. Zachwyceni młodsi koledzy ruszyli na połów informacji!

Wystawa pozwoliła im zrozumieć, w jaki sposób każde mistrzostwa świata były narzędziem geopolitycznym i dźwignią wpływów gospodarczych oraz medialnych na arenie światowej.

KLASA CM2 B UCZY SIĘ WYKRYWAĆ FAKE NEWSY POD OKIEM DZIENNIKARKI

W ramach Światowego Tygodnia Szkół Francuskich o tegorocznym temacie przewodnim mediów, uczniowie klasy CM2 B mieli okazję poznać francuską dziennikarkę Nadjet Ghemzi działającą w stowarzyszeniu Fake Off, które zwalcza dezinformację.

W ciągu dwóch godzin wideokonferencji uczniowie mogli omówić z ekspertką różne tematy związane z mediami oraz informacją/ dezinformacją, na przykład:

✅ Czym różni się news od plotki czy anegdoty?

✅⁣ Nad czym warto się zastanowić, by ocenić wiarygodność informacji?

✅ Czy wierzyć we wszystko, co czytamy na portalach społecznościowych?

Spotkanie to wyposażyło uczniów w narzędzia, które pomogą im wykrywać fake newsy i wypracować dobre praktyki w zakresie weryfikacji informacji.

MATURZYŚCI OMAWIAJĄ BOJKOT JAKO NARZĘDZIE POLITYCZNO-GOSPODARCZE

29 listopada ub. r. nasi maturzyści mieli przyjemność gościć pana Phillippe’a Morisseta, attaché ds. współpracy edukacyjnej w Ambasadzie Francji w Polsce, podczas okrągłego stołu na temat „Sport, polityka i gospodarka: perspektywa bojkotu”.

Zbieżność terminów Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Katarze i Światowego Tygodnia Liceów Francuskich pozwoliła uczniom zastanowić się nad politycznym, dyplomatycznym i gospodarczym znaczeniem największych imprez sportowych na świecie.

Maturzyści mogli również omówić teoretyczne i praktyczne konsekwencje bojkotu z uwzględnieniem roli krajów, mediów, organizacji pozarządowych i opinii publicznej.

KLASA CM2 C UCZESTNICZY W WEBINARZE O PRACY DZIENNIKARSKIEJ

W ramach Światowego Tygodnia Szkół Francuskich uczniowie klasy CM2 C mieli okazję wziąć udział w webinarze jednej z największych francuskich stacji radiowych, czyli Franceinfo.

Podczas webinaru dziennikarka Franceinfo, Estelle Faure oraz dziennikarze Astrapi, Rémi Chaurand i Agathe Guilhem zdradzili uczniom kulisy swojego słynnego podcastu Salut l’info! oraz zawodu dziennikarza.

  • Czym jest news?
  • Jak sprawdzić, czy jest prawdziwy?
  • Co to jest źródło?

– na takie właśnie pytania odpowiadali dziennikarze, by pomóc uczniom zaliczyć czekający ich quiz online „Czy to news?”.